Helytörténeti kutató szakkör

A 2020-ban magán kezdeményezésből megalakult Vacondag Helytörténeti Kutató Szakkör a 2023/2024. tanévtől iskolai tanórán kívüli foglalkozásként folytatta működését. A szakkörnek jelenleg 23 tagja van, akik leginkább tököli, 6-7. osztályos diákok, de vannak, akik ballagás után is résztvevők maradtak, illetve idéntől már Ráckevéről is jelentkeztek érdeklődő, lelkes diákok. A heti rendszeres elméleti és kézműves foglalkozások mellett a szakkör gerincét a terepi kutatásokban való aktív részvétel jelenti. Győri Tibor szakkörvezető kollégánk önkéntes munkában szerződéses munkatársa a Pest vármegyeileg illetékes Ferenczy Múzeumi Centrumnak (Szentendre), illetve a Bács-Kiskun vármegyei illetőségű Katona József Múzeumnak (Kecskemét), így lehetőség van az említett vármegyék egyes területein önálló fémkereső műszeres terepbejárásokra a diákokkal. Az önálló kutatások mellett fontos eleme a szakköri programoknak a különböző örökségvédelmi intézményekkel való közös munka, legyen szó akár egy múzeumlátogatásról, leletek adminisztrálásáról, vagy régészeti ásatáson való részvételről.

A tanév első félévében szinte minden hétvégére jutott valamilyen izgalmas program. Több terepbejáráson is részt vehettünk a Közösségi Régészeti Egyesület önkénteseivel a Pest vármegyei Kiskunlacházán. A ráckevei Árpád Múzeummal együttműködve Szigetcsépen kutattunk újabb lelőhelyek után. Meghívást kaptunk a Baranya vármegyei kollégáktól a mohácsi csata pontos helyszínének felderítésére vonatkozó csatatérkutatás egyik napjára, Majs környékére. Részt vettünk a Kutatók Éjszakája programjában az érdi Földrajzi Múzeum felkérésére, ahol a szakkörösök bemutathatták az érdeklődőknek, hogyan is zajlik egy fémkeresős kutatás. A kecskeméti Katona József Múzeum önkénteseivel karöltve eljutottunk Kunfehértóra, ahol egy egykori középkori település területén tehettük próbára magunkat. De még az orszaghatárt is elhagytuk egy-egy izgalmasabb program érdekében: részt vehettünk a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének ipolysági feltárásán Szlovákiában, melynek során betekintést nyerhettünk az egyetem hallgatói által végzett, többhetes ásatási munkálatokba a középkori gyökerű premontrei kolostor területén. Az önálló kutatások vonatkozásában főleg a II. világháború tököli eseményeinek feltérképezése volt a célunk, ezzel kapcsolatban több kutatás is folyt januárban, melyek eredményeit aztán egy előadás és leletmustra keretén belül ismerhették meg jobban a szakkörösök. A tavasz közeledtével a terepi programok is remélhetőleg szaporodni fognak, így várhatóan további érdekes és izgalmas helyszínre juthatunk majd el, ezzel is megismerve történelmünk egy-egy apró darabkáját.

Győri Tibor